Tradycyjne bułeczki z przedziałkiem wypiekane z mąki pszennej. Najprostsze, przygotowane z podstawowych składników. Mięciutkie w środku, delikatnie chrupiące z zewnątrz. Serdecznie polecam upiec z samego rana na śniadanko!
Składniki: (na 8 bułek)
15 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
100 ml ciepłego mleka
180 ml ciepłej wody
500 g mąki pszennej + odrobina do podsypywania
10 g soli
1 jajko
2 łyżki oleju rzepakowego
Przygotowanie:
Drożdże wkruszyć do miseczki, zasypać cukrem. Wlać ciepłe mleko, wymieszać do rozpuszczenia się drożdży. Wsypać 70 g przesianej mąki pszennej i ponownie dokładnie wymieszać do uzyskania masy o konsystencji gęstej śmietany. Rozczyn pozostawić na 20 minut do "ruszenia drożdży".
Do wyrośniętego rozczynu drożdżowego wsypać resztę przesianej mąki (430 g), sól, wlać ciepłą wodę oraz wbić jajko. Całość wyrobić mikserem z końcówkami do ciasta drożdżowego (hakiem) do uzyskania jednolitego, sprężystego i delikatnie lepkiego ciasta. Pod koniec wyrabiania wlać ciepły olej rzepakowy (wcześniej go podgrzać). Przykryć ściereczką i odstawić na 60 minut do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Jeśli w pomieszczeniu nie jest za ciepło (np. w zimie), czas wyrastania może się odrobinę wydłużyć. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.
Po tym czasie ciasto przełożyć na stolnicę posypaną mąką, krótko zagnieść dłońmi i podzielić na 8 równych części (po około 108 g). Z każdej uformować okrągłą bułeczkę, oprószyć mąką. Ułożyć je na dużej płaskiej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, spłaszczyć dłonią i pozostawić na 30 minut do napuszenia przykrywając ściereczką.
Za pomocą końcówki drewnianej łyżki zrobić w bułeczkach przedziałek dociskając do samej blaszki (patrz zdjęcie powyżej). Piec w piekarniku nagrzanym do 190 st.C przez około 20 minut do delikatnego zarumienienia. Wyjąć i przenieść na kratce do studzenia. Smacznego!
bardzo lubię takie bułki
OdpowiedzUsuńPiękne jak ze sklepu :)
OdpowiedzUsuńDomowe bułki zawsze i wszędzie :-)
OdpowiedzUsuńHej! Zaglądnęłam tu w końcu, bo obserwuję xD Tym razem skusiły mnie bułki... :D Bo sama chcę upiec jakieś pieczywko. Jak na razie piekłam pitę, chałkę i tortille. Szczerze, mówiąc nie wiedziałam, że to ty! Haha :D Przecież praktycznie się znamy xD Ja też lubię gotować i pichcić w kuchni, założyłam nawet kiedyś bloga, ale zostałam zmuszona do usunięcia, bo prowadzę czytadło fantasy i nie miałam na to niestety czasu :( ale nadal sobie gotuję. Może wypróbuję twój przepisik ;) Bardzo fajne zdjątka i opisy, nie jest monotonnie :D To weny twórczej pod każdym względem! :D Do następnego ;)
OdpowiedzUsuńPaula
Ale ładne bułeczki)))
OdpowiedzUsuńAle super bułeczki! ;)
OdpowiedzUsuńCzy jeśli nie mam tego specjalnego haka do wyrabiania ciasta drożdżowego to ręcznie wyrabiać mogę, tak? ;)
Pozdrawiam i zapraszam do mnie -> http://motylkowakuchnia.blogspot.com/
Jak najbardziej :-D Recznie tez mozna. Pozdrawiam!
UsuńWitam, chcę wlasnie upiec te bułeczki, mam suche drozdze (opakowanie 2g - pisze ze to na 500 g mąki) ile mam ich użyć? 7g czy 2g ?
OdpowiedzUsuńDziekuje
Magda
Tak jak pisze w przepisie ;-) 7 g. Pozdrawiam!
Usuńnie jestem mocna w kucharzeniu , ale kiedy ujrzałam jak pewien niezbyt czysty pan maca bułki w sklepie ,postanowiłam że będę sama piekła ,dlatego cieszę się że trafiłam własnie tutaj ,przepis jest łatwy i przejrzysty ,myślę że sobie poradzę ,dziękuję .
OdpowiedzUsuńWłaśnie zrobiłam ciasto 😊 czekam aż wyrośnie i będę piec 😊 Uwielbiam tu zaglądać 😊
OdpowiedzUsuńTrzymam kciuki, by wszystko poszło zgodnie z planem ;) Pozdrawiam! <3
UsuńWszystko poszło zgodnie z planem 😁 mąż i synek bardzo zadowoleni, strasznie smakowało 😊 nie mam teraz innego wyjścia jak piec im bułki 😊 pozdrawiam!
UsuńTo się cieszę :) Życzę smacznego! <3
Usuńw weekend spróbuję. mam nadzieję, że się udadzą. :)
OdpowiedzUsuńTrzymam kciuki! ;)
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńWitam jakiego typu mąki pszennej do tych super bułeczek? Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńDowolnie, 450, 550, 650, mozna tortową, chlebową, byleby pszenna :)
Usuńa jakie będą na drugi dzień? bo te bułki śniadaniowe które dotąd piekłam na drugi dzień były kamienne... traciły całą puszystość i robiły się gnioty... mój chleb zawsze był smaczny nawet po 3 dniach nie tracił walorów a do bułek się zraziłam...
OdpowiedzUsuńWitam :)
UsuńJak to pieczywo najlepsze w dniu upieczenia, choć te bułki na drugi dzień są nadal smaczne (pod warunkiem, że dobrze je przygotujemy- wyrabianie, wyrastanie, pieczenie....).
Tu moja mała rada, gdy pieczywo (zarówno kupne jak i domowe) robi się czerstwe, suche i niesmaczne---> wystarczy wstawić je na chwilkę do mikrofalówki- odzyskują świeżość. Pozdrawiam!
Najlepsze,beda jesli rozgrzejesz piekarnik do 200oC a potem zmoczysz bulki pod kranem i wsadzisz do piekarnika na okolo 5 minut. Beda jak swiezo pieczone.
UsuńŚwietna rada! ;)
UsuńWyszły super! Przepis zostaje w moim notesie ��
OdpowiedzUsuńNo to super! ☺👌 Pozdrawiam!
UsuńStukrotne dzieki... wyszly rewelacyjnie...beda krolowac na naszym stole czesto..pozdrowiam.:)
OdpowiedzUsuńCieszę sie ogromnie! SMACZNEGO życzę 👌👌👌😉
UsuńWyszły super :-) mój 16sto miesięczny synek już zjadł 2, bardzo smaczne <3
UsuńŻyczę smacznego! :)
UsuńBułeczki już uformowane, czekam, az trochę wyrosną i do piekarnika. Zobaczymy czy mi wyjdą :-)
OdpowiedzUsuńCzekam na relacje ;)
UsuńCudne. Rano robiłam i teraz wieczorem znowu robię. <3
UsuńNo i pięknie!! Udanego wypiekania 😙👌
UsuńWygladaja cudnie-kusza bardzo. A czy mozna przygotowac ciasto np. wieczorem a upiec rano?
OdpowiedzUsuńTak można :)
UsuńWtedy ciasto należy wyrobić wieczorem, pozostawić w misce przykrywając folią spożywczą i wstawić do lodówki. Rano wyjąć, krótko wyrobić , uformować w bułeczki i odstawić do napuszenia (tutaj może potrwać do nieco dłużej niż w przepisie, gdyż ciasto jest zimne). Później upiec i gotowe ;)
Pozdrawiam!
Wyszly super chyba beda często goscic na naszym stole- dziekuje za podpowiedź :)
Usuń👌👌😙
UsuńTakeigo przepisu szukam od dawna! Dzisiaj biorę się za pieczenie i sprawdzę czy mi też wyjdą tak cudowne :) Szukam przepisu żeby zrobić najlepsze burgery we Wrocławiu takie jak w ROAD American Restaurant! Jeżeli jesteś ciekawa jak wyglądają kliknij tutaj!
OdpowiedzUsuńmam pytanie jak zrobic rozczyn, wzielam przepis z innego pani przepisu a więc drożdże pokruszyłam wymieszałam z 1/4 mleka, dodałam cukier i odstawiłam na 30 minut po czym dodałam reszte składnikow i zagniotłam ciasto było twardawe czy pani też takie było , mało elastyczne, co powinnac dodac wiecej , aby było bardziej sprezyste,bułeczki wyszly dobre ale wydaje mi sie ze ciasto za bardzo jakby zwarte było, czy pani były puszyste w srodku
OdpowiedzUsuńa moze powinnam zrobic rozczyn i od razu wymeieszac z reszta składników?
Usuńdo rozczynu dodawałam jeszcze mąke
Usuńdo rozczynu dodawałam jeszcze mąke
UsuńWitam! Rozczyn do tego przepisu najlepiej przygotować z połowy ilości mleka (100 ml), łyżeczki cukru, drożdży podanych w przepisie i mąki. Mąki tyle, by uzyskać konsystencję gęstej śmietany. Wymieszać i odstawić na 30 minut. Dopiero wtedy połączyć- zagnieść z resztą składników pamiętając, by odjąć składniki, które użyliśmy do rozczynu :)
UsuńTak też zrobiłam. Dziękuję
OdpowiedzUsuńW jaki sposób można wyrobić już podzielone bułki aby nie były popękane;)
OdpowiedzUsuńPrzede wszystkim wyrobione ciasto musi być elastyczne, gładkie i miłe w formowaniu. Jeśli będziemy podsypywać za dużo mąki- ciasto będzie zbyt twarde...
UsuńBy bułki nie popękały istotne jest właściwe ich wyrośnięcia przed pieczeniem. Muszą się pięknie napuszyć- wtedy nie powinny popękać. Pozdrawiam serdecznie!