9 maja 2016

Chleb na maślance

 
Niewątpliwie najlepsze chleby są na zakwasie! Naturalne, bez chemii i zbędnych dodatków. Dzisiaj dzielę się z Wami przepisem na chleb na maślance. Charakteryzuje go gruba, chrupiąca skórka, zwarty, ciężki miąższ i niestety trochę długi czas przygotowania :) No ale czego nie robi się dla chwili przyjemności...?! Jak widać na zdjęciu poniżej, nieźle się bawiłam robiąc zdjęcia chlebku, nie wspomnę już o sprzątaniu tej mąki ze stołu :P Polecam wypróbować!

 
Składniki:
 
200 g mąki żytniej typ 720
400 g mąki pszennej typ 750
300 ml maślanki
100 ml wody
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka czarnuszki


Przygotowanie:

Wszystkie składniki dobrze wymieszać w dużej misce, a następnie wyrabiać na oprószonej mąką stolicy przez ok. 5 minut, by uwolnić gluten z mąki. W razie potrzeby podsypać ciasto mąką. Dobrze wyrobione ciasto nie klei się i jest sprężyste. Ciasto przełożyć do dużej miski. Przykryć miskę folią spożywczą i pozostawić w temperaturze pokojowej na ok. 8-12 godzin do pierwszego wyrastania. Ważne, by miejsce, gdzie ciasto wyrasta, było bez przeciągów. Po około 4 godzinach zwilżoną dłonią odgazować ciasto uderzając w nie pięścią. Dzięki temu chlebek będzie bardziej puszysty.

Po tych kilkunastu godzinach uformować z ciasta okrągły chlebek. Miskę o średnicy 20 cm wyłożyć kuchenną ściereczką i obficie obsypać mąką. Chlebek włożyć do miski zaciągniętą stroną do dołu. Przykryć wystającymi bokami ściereczki i odstawić na kolejne 3-4 godziny do garowania.
 

Po tym czasie piekarnik rozgrzać do temperatury 220 st.C umieszczając na dole naczynie z wodą (pieczenie w zaparowanym piekarniku spowoduje, że chlebek będzie miał niezwykle chrupiącą skórkę).

Chleb przełożyć na dużą, płaską blachę (tą z wyposażenia piekarnika). Ostrym nożem naciąć chlebek kilkakrotnie. Piec przez ok. 45-50 minut.

Upieczony bochenek wyjąć i przenieść na kratkę do studzenia. Smacznego!
 
  
 Przepis pochodzi z książki Piotra Kucharskiego "Chleb. Domowa Piekarnia".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz