16 listopada 2016

Chleb pszenny na zakwasie


Chleb wymagający, ale nie trudny. To właśnie ilość godzin powoduje, że smakuje tak, a nie inaczej, czytaj wyśmienicie! Chrupiąca gruba skórka, zwarty gąbczasty miąższ, a za sprawą zakwasu pyszny kwaskowaty smak. Przepis doskonały, tak po prostu... ;).


Składniki: (na 2 bochenki)
 
Zakwas:
500 g mąki pszennej typ 750
400 ml letniej wody
 
Ciasto właściwe:
900 g zakwasu
500 g mąki pszennej typ 750
200 ml letniej wody
1 1/2 łyżeczki soli
 
 
Przygotowanie:
 
DZIEŃ PRZED PIECZENIEM
Zakwas: Starter zakwasu wyjąć z lodówki i pozostawić na kuchennym blacie 1-2 godziny do ogrzania. Po tym czasie dodać do niego 500 g mąki pszennej typ 750 oraz 400 ml letniej wody. Dobrze wymieszać, przykryć miskę folią spożywczą i odstawić na 8-12 godzin w temperaturze pokojowej. Zakwas po tych godzinach powinien mieć gąbczastą strukturę, być napowietrzony i lekko kwaśny.**
 
W DNIU PIECZENIA
Ciasto właściwe: Z przygotowanego dzień wcześniej zakwasu odważyć 900 g. Resztę przełożyć do słoiczka i schować do lodówki- będzie na kolejny pyszny chlebek :).
Do odważonego zakwasu dodać pozostałe składniki ciasta właściwego (mąkę, wodę i sól). Najpierw wymieszać wszystko łyżką, po czym wyrabiać na oprószonej mąką stolnicy przez ok. 5-10 minut, aż z mąki uaktywni się gluten (ciasto będzie sprężyste i jednolite).
 
Wyrobione ciasto przenieść do miski, wcześniej oprószonej mąką, przykryć folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 8-12 godzin do pierwszego wyrastania.
Dobrze jest po 2-3 godzinach odgazować ciasto uderzając w nie pięścią- chlebek będzie bardziej puszysty :).

 
Po tym czasie ciasto podzielić na dwie równe części. Z każdej uformować podłużny bochenek (spokojnie możecie podsypywać mąką), a następnie przenieść do obsypanych mąką podłużnych koszyczków rozrostowych***. Przykryć ściereczką i odstawić na 3-4 godziny do garowania.
 
Piekarnik rozgrzać do temperatury 220 st.C umieszczając na dnie naczynie z wodą (dzięki pieczeniu z parą wodną chlebek będzie miał chrupiącą skórkę).
 
Chlebki przełożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, naciąć z góry ostrym nożem. Piec przez 45-50 minut. Chlebki są dobrze upieczone, gdy po uderzeniu od spodu wydają głuchy odgłos.
 
Następnie wyjąć i przenieść na kratkę do studzenia. Smacznego!
...............................................
 
*starterem nazywany zakwas będący w lodówce- koniecznie przeczytaj tę notkę.
 
 **Uwaga! Ten etap można pominąć, jeśli mamy zakwas, który właśnie wyhodowaliśmy i nie był on jeszcze  „usypiany" w lodówce. W takim przypadku wystarczy odważyć 900 g zakwasu i dalej postępować jak w przepisie.
 
***Koszyczki rozrostowe można zastąpić, np. miską oprószoną mąką lub durszlakiem wyłożonym ściereczką i obsypanym mąką.
 
Źródło: książka "Chleb. Domowa Piekarnia" Piotra Kucharskiego.

3 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Droga Pani,
   Jak domowy to zawse pikny

   Usuń
 2. A cy ten zakwas to trzeba w lodówce chować? Bo u mnie w domu zawse nos ucyli, że zakwas to w cieple stać powinien. I zawse chleb wychodził podobnie, zalezy jakiej monki łuzyliśmy. I łojciec, i matka, i babka, i prababka tak samo. A potym to ciasto tyz w cieple jakiś czos rosło, a chleb pikny za kazdym rozem. Poza tym pozdrawiam serdecnie

  OdpowiedzUsuń