27 marca 2017

Polish cottage rye (polski chleb wiejski)

 
Na co dzień staram się unikać pszennego pieczywa. Gustuję raczej w te ciemne, pełnoziarniste, pieczone z wysokiej jakości mąki. Jednak domowego chleba, obojętnie jaki by nie był, spróbuję zawsze! Ten chlebek znalazłam na tej stronie, a przepis pochodzi z książki "Local breads"/Daniel Leader. Sprężysty miąższ pełen dziurek, chrupiąca przyrumieniona skórka i lekki kwaskowaty posmak. Obłęd!!!
 

Składniki:

Zaczyn:
30 g zakwasu (u mnie żytni)
175 g letniej wody
175 g białej mąki żytniej typ 720

Ciasto właściwe:
cały powyższy zaczyn
325 g letniej wody
500 g mąki pszennej chlebowej
1 i 3/4 łyżeczki soli


Przygotowanie:

DZIEŃ WCZEŚNIEJ WIECZOREM

Zaczyn: W dużej misce wymieszać zakwas, wodę i mąkę. Powinna powstać gęsta pasta (patrz zdjęcie). Przykryć miskę ściereczką i odstawić do fermentacji w temperaturze pokojowej na 8-12 godzin (zaczyn powinien podwoić swoją objętość).


W DNIU PIECZENIA

Ciasto właściwe: Wszystkie składniki wraz z wyrośniętym zaczynem wymieszać, a następnie wyrabiać mikserem przez 10-13 minut, aż ciasto będzie elastyczne. U mnie po wyrobieniu ciasto było nadal dosyć luźne, więc dodałam jeszcze odrobinę mąki.

Wyrobione ciasto przełożyć do naoliwionej miski, przykryć folią spożywczą i odstawić do podwojenia objętości na około 2,5 godziny. W połowie tego czasu wyjąć ciasto na stolnicę (podsypując mąką w razie potrzeby), rozciągnąć, złożyć jak kopertę i ponownie umieścić w misce do dalszego wyrastania.

Po tym czasie ciasto krótko zagnieść i uformować w okrągły bochenek. Umieścić go w koszyku rozrostowym do chleba, złączeniem ku górze (koszyczek można zastąpić miską naoliwioną i oprószoną mąką). Odstawić na 60-90 minut do kolejnego wyrastania.


Napuszony chlebek przełożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia (moje ciasto w tym momencie wciąż było dosyć luźne, więc z obawy o to, by chleb nie rozpłaszczył się w trakcie pieczenia, po przełożeniu ciasta na blaszkę, umieściłam również obręcz tortownicy, która zabezpieczyła chlebek przed zbytnim urośnięciem na boki). Teraz można ostrym nożem lub żyletką dowolnie naciąć nasz bochenek.

Piec w piekarniku nagrzanym do 230 st.C przez około 40 minut do mocnego zbrązowienia, umieszczając na dole piekarnika blaszkę wypełnioną wodą. Dzięki pieczeniu z parą wodną chleb ma bardziej chrupiącą skórkę.

Wyjąć i ostudzić na kratce. Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz