2 marca 2018

Jak otworzyć kokosa? + domowe wiórki i płatki kokosowe


Dzisiaj krótko o orzechu kokosowym, który dostępny jest w polskich sklepach w naprawdę przyzwoitej cenie. Kokos to samo zdrowie! Jego miąższ jest źródłem m.in. błonnika, kwasu foliowego i magnezu, a woda kokosowa znajdująca się we wnętrzu świetnie nawadnia nasz organizm. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na pytania dotyczące otwierania kokosu, przygotowania domowych wiórków oraz płatków kokosowych. Zapraszam do lektury!

Jak wybrać dobry kokos?
Podstawową rzeczą, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu orzecha kokosowego, jest obecność wody kokosowej we wnętrzu. Jak to sprawdzić? A no wystarczy potrząść kokosem. Jeśli słychać w środku chlupanie wody kokosowej- kokos jest świeży i śmiało możemy go kupić. Jeśli nie słychać, by we wnętrzu był jakiś płyn- lepiej zakupić inną sztukę.

Jak wydobyć wodę kokosową z wnętrza kokosa?
Każdy kokos posiada 3 dziurki. Jedna z nich jest większa i to właśnie tę dziurkę należy przetkać. Jak? Tu możecie pobudzić swoją wyobraźnię ;). Można to zrobić wiertarką (będzie najszybciej), a spokojnie można przedziurawić dziurkę czymś długim i ostrym, np. nożem. Ze swojego doświadczenia powiem, że kredką lub ołówkiem też się da, choć wymaga to nakładu więcej siły ;). 


Jak już uda nam się zrobić dziurkę, przechylamy kokos nad szklankę lub miseczkę i wylewamy wodę kokosową (będzie pomału skapywać). Z jednego kokosa otrzymamy około 80 ml wody kokosowej (a czasem nawet i więcej!).


Do czego wykorzystać wodę kokosową?
Można ją wypić od razu lub wykorzystać do deserów, owsianek, placuszków itp. Ja zrobiłam z niej koktajl bananowy z miętą (przepis opublikuję na dniach).

Jak otworzyć kokosa?
Teraz etap wymagający odrobinę cierpliwości. Świetny dla osób, które chcą się wyżyć ;). Bierzemy do ręki nóż i uderzamy nim w okolice środka kokosu, obracając go (patrz zdjęcia). Pomału skorupka kokosa powinna pękać. Gdy zakreśli się dookoła orzecha, lekko podważamy nożem i otwieramy kokos. Pamiętajcie, by nie "bawić" się w otwieranie kokosa rano... Wasi sąsiedzi mogą Wam tego nie wybaczyć ;). Postarajcie się uzyskać dwie równe połówki- skorupki stanowią świetną dekorację, można je wykorzystać, podając w nich różne desery, mogą zastąpić tradycyjne miseczki.


Jak wyjąć miąższ z kokosa?
Gdy już otworzymy kokosa, zobaczymy piękny biały miąższ. Nie pozostaje nic innego jak oddzielić go od skorupki. Najlepiej zrobić to ostrym nożem. 

Jak zrobić domowe wiórki kokosowe?
Biały miąższ po oddzieleniu od skorupki ma od niej jeszcze pozostałości. Te ciemne części należy obrać nożykiem, by pozostała tylko biała część kokosa. By uzyskać kokosowe wiórki, ścieramy kokos na najdrobniejszych oczkach tarki, następnie wysypujemy wiórki na płaską blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i podpiekamy w piekarniku nagrzanym do 80 st.C przez ok. 15-25 minut. Wiórki powinny się wysuszyć, nie mocno zarumienić (w razie potrzeby obniżyć temperaturę). Studzimy.


Jak zrobić domowe płatki kokosowe?
Postępujemy tak samo jak w przypadku wiórków, tylko że zamiast ścierać kokos na tarce, obieraczką do warzyw ścieramy cienkie płatki kokosowe. Również podpiekamy je w piekarniku nagrzanym do 80 st.C i pieczemy przez 15-25 minut. Płatki powinny jedynie się wysuszyć, a nie zrumienić (w razie potrzeby obniżyć temperaturę). Ostudzić.

Z jednego kokosa uzyskamy około 200 g wiórków lub płatków kokosowych. Ja zrobiłam i wiórki i płatki.

Powodzenia kochani!


2 komentarze:

  1. kiedyś kupiliśmy kokosa, ale był zepsuty. Może teraz spróbuję, bo wiem już, dzięki tobie, jak rozpoznać, że jest dobry :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super opcje na domowe wiorki :)

    OdpowiedzUsuń